МАКЕДОНИЈА

Мајката на Пино: Барам доживотен затвор, живот земен на младо момче вреди само 19 години?

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо – Пино, судот ја прогласи за виновна и ја осуди на затворска казна од 19 години.

По изречената пресуда денеска, мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска, смета дека пресудената затвроска казна од 19 години за соизвршителката Ангела Ѓорѓиевска е премала.

19 години!!!Живот земен на младо момче вреди само 19 години???Доживотен затвор тражам!!!

Gepostet von Maja Trpkovska am Montag, 13. Juli 2020

Според судската пресуда, Ѓорѓиевска е виновна со тоа што помогнала во извршување на убиството кое, според доказите, го извршил Али Фуркан кој уште е во бегство.

26-годишникот беше убиен на 11 декември 2018, а неговото тело беше пронајдено во април 2019 година, кај местото наречено Башинец, во атарот на селото Љуботен.

Поврзани вести

Џолев: Вината не е кај судиите што Четири високопрофилни предмети почнаа од почеток

Влатко Зорба

Делегација на МПС положи цвеќе на споменикот на загинатите полициски службеници во СВР Битола

Stefanija Kuzmanovska

Таблет компјутери за учениците на ЕВН паралелките во Скопје и Гостивар

Берта Китинска

Нухиу: Коалицијата со СДСМ беше порелаксирана отколку онаа со ВМРО-ДПМНЕ

Viktor Jovanov

САД го честитаа празникот Илинден

Берта Китинска

Заев: Почнаа работите на санација на колекторскиот систем во охридско-струшкиот регион

Ивана Рамаданова