МАКЕДОНИЈА

Македонија ќе добие 200 респираторни машини од Кина

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека амбасадорот на Кина се понудил да помогне со 200 респираторни машини.

-Во соработка со амбасадорот на Кина, тој ја понуди нивната помош како од нивните експерти со разменување искуства со нашите епидемиолози, може да добиеме уште 200 машини од Кина. Не станува збор само за машини, мораме да ги спремиме и луѓето, бидејќи не секој знае да ракува со нив, рече министерот во емисијата Утрински брифинг.

Поврзани вести

Пендаровски: „Рекет“ и останатите случаи се последната надеж за враќање на правната држава

Viktor Jovanov

Филипче: За викендот карантин од сабота од 19 часот до вторник до 5 часот наутро

МВР: Во државен карантин спроведени се 142 лица

Чулев: Стојам позади мојот поранешен советник Чикаш, Јанкуловска е чесна личност

Никола Поповски

За викендот пораст на температурите

Андов за „инцидентот“ со Дурловски: По неговотот цинично довикување му кажав „сто години треба да лежите, времето на дпмне заврши“