МАКЕДОНИЈА

Манчевски: Веќе нема да има привремени вработувања во јавната администрација

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски истакна дека според законот, сите договори на определено време во јавниот сектор истекуваат на 31 декмври и дека затоа има нови бранови на вработувања.

„За разлика од порано, сега може да видите јавно кој се вратува. Порано, тоа беше забрането. Забрануваме вработување во јавната администрација привремени вработувања преку агенции. Веќе нема да може секој сектор да прави што сака“, рече Манчевски.

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Невенка Стаменковска – Стојковски го праша министерот зошто таа не добила листа од новите вработени во јавната администрација, на што тој и повтори дека истите се јавно објавени.

 

Поврзани вести

Бебе со тешка клиничка слика и Ковид-19 итно префрлено во Швајцарија

Центрите за поддршка на лицата со попречености добија зголемување на финансиската поддршка, вели Шилегов

Несторовска: Забележан континуиран пораст на деца жртви на трговија со луѓе

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје: Бараме просечна плата од 26 илјади денари

Никола Поповски

Милевски: ИПА 2 ја поддржува прекуграничната соработка за унапредување на добрососедските односи со Албанија

Stefanija Kuzmanovska

Една недела нема нови случаи на коронавирус во Македонска Каменица

Влатко Зорба