МАКЕДОНИЈА Политика

Маричиќ: Избори без опозиција не е посакувано сценарио на Владата

„Правниот циркус настана затоа што ние сакаме да го свикаме Собранието, за да се избегнат сите овие дилеми околу правната разврска околу изборите и сите добро знаеме кој беше против негово свикување“, изјави Бојан Маричиќ, во емисијата „Еуро фокус“.

„Од септември имаме многу предизвици на сите полиња и нив треба да ги решава политичка влада со полн мандат, како што кажа амбасадорот Жбогар. Ние не преферираме избори без опозиција, не е ова посакувано сценарио за Владата, меѓутоа исто така нема да дозволиме бесконечно кочење на работите“, смета Маричиќ.

 

Поврзани вести

ОЈО бара притвор за едно од лицата уапсени во вчерашната акција на МВР

Александар Тодески

Се врши притисок и терор врз пратениците да не гласаат за законот за ЈО, вели Заев

Stefanija Kuzmanovska

Собранието одлучи: Задолжително носење на маски, забрана за групирање на јавен простор

Никола Поповски

Нема Топ шоп влада, него Дормео опозиција, изјави Заев

Берта Китинска

Спасовски остави стабилна безбедносна состојба, од каде ќе продолжи техничкиот Чулев?

Димовски: Создаваме професионална јавна администрација во интерес на граѓаните и бизнис-секторот

Влатко Зорба