МАКЕДОНИЈА

Медицинска сестра од Куманово е позитивна на коронавирусот

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот коронавирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

„ 4 медицински лица ќе бидат во самоизолација. Направена е прераспределба на медицинските сестри, 8 ќе ротираат од други одделениј.Медицинска сестра од одделот на пулмологија почувствувала зголемена телесна темература и откако и бил направен тест, констатирано е дека таа е позитивна на вирусот. Таа одела на работа, била со целосна заштитна опрема“, изајви Филипче.

Поврзани вести

Прифатени измените на Законот за квалитетот на амбиентниот воздух

Stefanija Kuzmanovska

Заев: Се бираат кадри за да се пополнат празните амбасади

Александар Тодески

Целосно реновиран одделот за интензивна нега на Клиниката за ендокринологија

Stefanija Kuzmanovska

Шекеринска: Не сум задоволна кога гледам како судскиот систем ги претвора случаите во бескрајна приказна

Берта Китинска

Ново рочиште за „Траекторија“

Поповска очекува забраната за увоз на отпад да ги добие ветените гласови во Собранието