МАКЕДОНИЈА

Мијалков бара Апелација да гo ослободи

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков кој беше осуден на три години за случајот „Титаник 2“ очекува Апелациониот суд да донесе правилна одлука и побара да се укине пресудата.

„Јас верувам дека ќе донесете правична одлука, бидејќи верувам во вашиот судски интегритет. Моите бранители ги опфатија сите аспекти од формален карактер и ги изнесоа сита наводи со кои не се согласуваме, а се наведени во пресудата“

Освен Мијалков, на јавната седница од Апелациониот суд побараа да бидат ослободени и останатите осудени во „Титаник 2“, бидејќи како што истакнаа, биле невини.

Според адвокатите на осудените, случајот кој се однесува на договорено гласање во ДИК за приговор за локалните избори во Струмица во 2013 се темели на претпоставки.

Поврзани вести

Сопругата на Пендаровски Ѓоргиевска на Самит во Кенија: Јас немам моќ да ги менувам законите, но би можела да работам на подигање на свеста за проблемите.

Влатко Зорба

Положани: Владата со меѓународна помош може да спроведе реформи во образованието

Viktor Jovanov

Собраниската седница ќе биде закажана откако ќе стигне оставката на Заев

МојДДВ #МојаНаграда: Кои се 15 – те граѓани кои добија по 100.000 денари?

Влатко Зорба

Тетово повторно најзагаден град

Влатко Зорба

Демократски сојуз: Дефинитивно почеток на преговорите со ЕУ

Stefanija Kuzmanovska