МАКЕДОНИЈА Политика

Мицкоски: Димова е зрела за кривична одговорност за злоупотребите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на прашања на граѓаните на Livechat во живо на Фејсбук, истакна дека Лидија Димова е зрела за кривична одговорност пред законите за злоупотребите во Националната агенција.

,Јас би рекол дека Лидија Димова не е зрела за оставка, туку е зрела за кривична одговорност и пријава поради злоупотреба на службена должност. Ценам дека Лидија Димова со сите оние злоупотреби кои ги направи во Агенцијата, не треба да се бара оставка туку веднаш детална истрага од страна на Обвинителството за начинот на кои се делеле тие средства и дали ја оправдале целта и намената за која биле трошени, потенцира Мицкоски.

Поврзани вести

Чествување за Гоце Делчев: Правата на македонските малцинства на балканот да бидат по европски стандарди

Никола Поповски

Џафери: Засега немам план да ја свикам седницата

Никола Поповски

Бугарскиот поет Милчев: Кога го гледам Џамбаски, посакувам да емигрирам во Скопје

Влатко Зорба

Четворицата новозаболени во Куманово од познати кластери

Новинар од Кичево почина од коронавирус

Никола Поповски

Николовски прогласи победа на коалицијата „Можеме“

Берта Китинска