МАКЕДОНИЈА Политика

Мицотакис со честитка до Заев: Спремност за зајакнување на соработката на политички и економски план

Педро Санчез, премиерот на Шпанија му го честитал новиот премиерски мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев, а од кабинетот на премиерот соопштија дека Заев честитка добил и од грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Минатата година, по изборите во Грција, Заев меѓу првите му го честиташе изборот на Мицотакис.

Во честитките политичарите изразуваат спремност за зајакнување на соработката на политички и економски план, како и силна поддршка за нашата интеграција во ЕУ, велат од Кабинетот на премиерот.

До Заев честитки стигнале и од Јанез Јанша, кој годинава во март третпат беше избран за премиер на Словенија, од премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, oд премиерот на Бугарија Бојко Брисов, од премиерот на Италија Џузепе Конте, од американскиот државен секретар Мајк Помпео и од амбасадорката на САД во земјава, Кејт Брнз.

Поврзани вести

Утре пред распуштање на Собранието ќе се гласа Законот за Јавно обвинителство

Александар Тодески

НСП: Не знаеме во полицијата кои решенија како завршиле и до каде имаат дојдено

Берта Китинска

Само за едно лице постои степен на загрозеност од контактите на Спасовски, вели Бухова

Берта Китинска

Проштека наместо излет и скара за 1.Мај

Берта Китинска

Чулев за полицајците кои не реагираа на отворената продавница во полициски час: Не можеме да бидеме во секоја уличка во државата

Шест заразени медицински лица со Ковид-19 во ГОБ „8 септември“