МАКЕДОНИЈА

МЗ: 136 новозарзени со коронавирус, починаа 6 лица

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 46
-Куманово 6
-Дебар 7
-Штип 14
-Прилеп 1
-Тетово 12
-Струга 9
-Велес 1
-Охрид 2
-Гостивар 13
-Струмица 2
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Кратово 1
-Свети Николе 5
-Кичево 4
-Ресен 4

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од:

-Скопје 77
-Штип 7
-Тетово 15
-Струга 1
-Велес 4
-Битола 2
-Гевгелија 1
-Кочани 2
-Пехчево 1
-Кичево 2
-Ресен 11

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526.

Поврзани вести

СДСМ со порака по повод 8 март (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Два автомобили и автобус се судриле на излезот од Охрид

Завршија градежните работи пред ГТЦ: Нов плочник и нови нови дрвореди во “малиот ринг” (фото)

Берта Китинска

Костадинов: Да не бев политичар ќе бев пилот (видео)

Никола Поповски

Полицијата трага по Нефи Усеини и неговиот брат на кои им е одреден притвор

Темелковски: Никој не е имун на ковид-19, бидете одговорни за себе и вашето семејство