МАКЕДОНИЈА

МЗ: 141 нови случаи на Ковид-19, починаа 4 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 51
-Куманово 19
-Дебар 2
-Штип 15
-Прилеп 6
-Тетово 6
-Струга 16
-Велес 2
-Битола 4
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Радовиш 1
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Берово 1
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Неготино 1

Починати се четири пациенти, два пациенти од Скопје (54г. и 55г.), пациентка од Кавадарци (69г.), и пациент од Свети Николе (70г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од:

-Скопје 25
-Штип 33
-Прилеп 1
-Тетово 10
-Велес 2
-Битола 7
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Кичево 11

Досега во земјата се направени вкупно 125128 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12653, бројката на оздравени пациенти е 9123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2991.

Поврзани вести

Официјалната веб страна за информации поврзани со коронавирус во С.Македонија доби надградба

На 81 година почина академик Ратко Јанев

Жерновски во Токио на церемониите за интронизација на Императорот Нарухито

user3

Заев: Правиме се Парламентот да работи во полн состав за да можеме да очекуваме повеќе од 80 пратеници за Законот за ЈО

МВР: Досега регистрирани 29458 прекршоци за нeносење маска

Шекеринска: Техничка Влада- затоа што ние ги почитуваме законите, затоа што ние ги исполнуваме договорите