МАКЕДОНИЈА

На граничните премини без задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира АМСМ.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова, според АМСМ, посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Поврзани вести

Од 1 јули почнува да се применува колективниот договор во културата

Лани склучени 13.814 бракови, бројот на разводи зголемен за 22,8 отсто

Бројот на заболени во земјава од Ковид 19 расте, пикот се очекува за еден месец

Трајанов: Власта не смее во вакви ситуации да им се додворува на верските заедници

Во спомен на починатите: Денеска е Задушница

Никола Поповски

Спасовски: Сите кои имаат пензии од 5.000 денари и нагоре, да имаат најмалку 10.700 денари

Никола Поповски