МАКЕДОНИЈА

На респиратор бил две недели: Почина 51-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Куманово -1, Битола -1, Скопје-19, Тетово -16, Штип – 1, Радовиш -4.

Во ГОБ „8 сетпември“ почина пациент од Скопје на 51 годишна возраст, примен во болницата на 9 април во тешка состојба и веднаш поставен на респираторна машина.

Во изминатите 24 часа потврдени се 28 нови случаи на ковид-19.

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1259.

Поврзани вести

Албанските медиуми отстапија широк простор за изборот на новата македонска влада

Спасовски им посака мир, спокој и среќа на граѓаните

Ивана Рамаданова

Во седум канцелари на омбудсманот ќе функционират телефонски линии за пријавување на повреди на избирачките права

Јовевски: Финансиската полиција бара истрага за „фризерницата“ на Димова и за уште три кривични дела

Кирјас: Со новата методологија секоја држава членка на ЕУ ќе биде вклучена во преговорите

Viktor Jovanov

Мицкоски: Димова е зрела за кривична одговорност за злоупотребите