МАКЕДОНИЈА

Негативен е резултатот за коронавирусот на бебето чија мајка е позитивна

Негативен е резултатот на бебето родено на 30 март од мајка која беше позитивна на коронавирусот, соопшти попладнево Министерството за здравство.

Пациентката позитивна на вирусот роди живо машко новороденче кое е недоносено и се наоѓа на интезнивна нега на Клиниката за гинекологија и акушерство.

На 31 март, неговата мајка поради отежнато дишење со намалена сатурација, беше веднаш префрлена и хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, од каде информираат дека нејзината состојба е стабилна.

Родилката е од Куманово и е на возраст од 27 години.

– Таа беше спроведена и породена во изолација, заради фактот што како суспектна на Ковид-19 и упатна дијагноза која укажува на намалената плодова вода била најавена и испратена на Клиниката преку својот матичен лекар. При приемот, на пациентката освен комплетната лабораторија, веднаш и е земен брис за Ковид- 19. На Клиниката за гинекологија и акушерство со пациентката е постапено по сите протоколи за прием на суспектен или заразен пациент како во однос на нега и третман, така и во однос на адекватна заштита на персоналот и изолација на пациентот, информираат од ресорното Министерство.

Поврзани вести

Раздвижено во Скопје Север, Чаир, Топаана…мерките не се почитуваат во цело Скопје

Влатко Зорба

Казни за 1071 лице не носеле маски

МНР: Чекаме одговор од грчкото МНР за почеток на средбите за трговските марки и заштитните знаци

Утрово најстудено во Берово, а најтопло во Дојран

Stefanija Kuzmanovska

Општина Велес ја пушти на користење „Прва плажа” на брегот на езерото „Младост”

Обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на 31 пациент со Ковид-19