МАКЕДОНИЈА

Нема нови случаи на КОВИД-19 во затворот Шутка

Од досегашните резултати од проверката на затворениците и лицата кој се во притвор во затворот Шутка, нема позитивни на вирусот Ковид-19, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

– Во затворот во Шутка, интензивно се работеше во изминативе денови, во насока на интензивни клинички прегледи од страна на лекари од Здравствениот дом Скопје, на сите луѓе што се сместени во сите блокови. Интензивно беше земен материјал од голем број луѓе сместени во одредени блокови каде беше сместено лицето кое почина. Секако имаше проверка и дадени се соодветени насоки од страна на епидемиолозите за вработените, согласно информациите на контактите на лицето кој почина. Состојбата е детално аналзирана, рече министерот Филиче.

На 8 април годинава, по еден месец во притвор, еден граѓанин од Ресен почина во затворот Шутка. По обдукцијата на телото на починатиот беше утвредено дека тој бил позитивен на Ковид-19. По овој настан во овој Казнено-поправен дом дојде до револт на затворениците кои бараа да се преземаат мерки за заштита од коронавирусот. о

Поврзани вести

Следува период на стабилно и сончево време

Берта Китинска

Обвинение за негувателката што малтретираше дете во игротека

Никола Поповски

ГДУ: Доколку ги отворите програмите на СДСМ и ДПМНЕ, таму нема да видите ништо ново

Советот за етика во медиумите реагира за неетичко и непрофесионално известување

Влатко Зорба

Денеска сончево со мала до умерена облачност

Берта Китинска

Клиниката за кожни болести ќе биде затворена

Берта Китинска