МАКЕДОНИЈА

Никој не треба да има илузија дека ова учебна година ќе биде совршена, вели Царовска

Министерката за образование и наука, Мила Царовска вели дека никој не треба да има илузија дека ова учебна година ќе биде совршено организирана.

„Дали сите наставници имаат доволни дигитални вештини – не, дали сите ќе се снајдат веднаш – не, сѐ се тоа одговори коишто ни даваат за право да кажеме дека – да, сме направиле чекор плус во дигитализација на образованието и пристап до образование за децата, но дека ќе биде совршено не треба да има никој таква илузија“, рече Царовска, во емисијата „200“ на Алсат.

Таа напомена дека часовите по практична настава ќе се одржуваат со физичко присуство.

„Во средните технички училишта, практичните часови ќе се одвиваат во училница и тоа е дозволено. Сите оние коишто имаат практична настава, посебно 3 и 4 година да одат во училиште во одредени помали групи“, рече Царовска.

Поврзани вести

ДКСК отворила предмет за првиот сет економски мерки, ќе проверува кои фирми добиле, а кои биле одбиени

Над 1.570 лица досега го донирале повратот на ДДВ од скенираните фискални сметки

Влатко Зорба

Филипче: Може да регистрираме поголем број заболени на дневно ниво, но пикот ќе трае пократко

Патникот од Италија нема корона вирус, негативни тестирањата

Берта Китинска

Деветнаесет години од масакарот кај Карпалак

Берта Китинска

Дебата: Неопходна е поддршка од Владата да се најде решение за работа на културните манифестации

Александар Петровски