МАКЕДОНИЈА

Николовски ќе го следи спроведувањето на новиот Кодекс за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување за членовите на Владата и носителите на јавни функции, информираат од Владата по одржаната 7-ма седница.

На денешната седница, на предлог на премиерот Зоран Заев, Владата го назначи заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски за следење и спроведување на новиот Кодекс за етичко однесување за членовите на Владата и носителите на јавни функции именувани од страна на Владата.

Кодексот ги обврзува и да ги објавуваат податоците за оставрувањето на плановите, ревизорските извештаи, завршните сметки, списоците на вработени.

Поврзани вести

Филипче: Учениците во училиштата ќе ги враќаме постепено

Берта Китинска

Шилегов: Со натчовечки напори ја поставивме мобилната болница

Берта Китинска

Царовска: За декемвриската плата имаме зголемување кај повеќе од 106 илјади работници во нашата држава

Цаца Билјановска и официјално разрешена, Филипче назначил нова директорка на Кожно

Александар Тодески

Заев за изјавата на Ахмети: На шега велам, да, ми се тресат нозете

МВР со детали за пукањето врз Борис Мутков-Фантом, едно лице е приведено