МАКЕДОНИЈА

Нов црн биланс: Осум лица починаа, над 80 случаи позитивни на Ковид – 19 во земјава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Според наши извори бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 80 случаи и има починато осум лица.

По олабавување на мерките, укинувањето на полицискиот час и постепеното отворање на економијата, надлежните апелират граѓаните да ги почитуваат мерките на заштита како одржување дистанца од два метра, носење заштитна прекривка на устата и носот и негрупирање.

Без почитување на овие мерки, велат надлежните, вирусот ќе продолжи да се шири и натаму.

Поврзани вести

Дерковски: Потребно е допрецизирање на прекршочните одреби за престапувањата за време на изборите

Viktor Jovanov

Мекиновски и Ристовски: Експретседателот Иванов би требало да одговара за помилувањето

Viktor Jovanov

Здравствените услуги за лечење од коронавирусот нема да се плаќаат

Калајџиев: Обвинителите никогаш не им ги заборавија високите плати на оние во СЈО

Viktor Jovanov

Мерката за ослободување на еден родител не важи за вработените во полицијата, здравството и војската

Viktor Jovanov

Институт за македонска литература: Со ставот на БАН се негира македонскиот национален идентитет

Ивана Рамаданова