МАКЕДОНИЈА

Нови 152 случаи, починаа две лица од Ковид 19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 58
-Куманово 5
-Дебар 2
-Штип 5
-Прилеп 4
-Тетово 5
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 5
-Охрид 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Берово 4
-Валандово 4
-Делчево 3
-Свети Николе 3
-Кичево 2

Починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од:

-Скопје 32
-Куманово 17
-Штип 5
-Прилеп 7
-Тетово 7
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 15
-Струмица 5
-Крива Паланка 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Пехчево 5
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

Поврзани вести

Помилувањата на Иванов се темелеа на укината одредба, потсетуваат правниците

Венецијанска комисија препорача да се преиспита законот за јазиците

ДКСК ќе проверува дали министерката Ангеловска знаела за случајот со Еуростандард банка кога ги повлекла парите

Никола Поповски

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се навредија, Алими го имитирал Ѓорчев како пие вода на говорница

Средба на Пендаровски со основачот и програмски координатор за зачувување на Охридскиот регион

Stefanija Kuzmanovska

Средба на Спасовски со чешкиот амбасадор Томан

Никола Поповски