МАКЕДОНИЈА

Нови провокации на навивачи до сограѓаните Албанци, за малку ќе дојдеше до инцидент (ВИДЕО)

На Фејсбук се појави видео на кое се гледа како колона на свадбари од албанска националност поминува низ општина Ѓорче Петров и наидува на група навивачи, кои викаат „Мртов шиптар, добар шиптар“.

Денеска се играше натпреварот од Првата фудбалска лига во кој играа Македонија ЃП и Вардар и веројатно овие т.н. „навивачи“ присуствувале на мечот.

Група Албанци застанаа пред нив и се обидоа да се пресметаат за навредите. На крајот дојде и до близок контакт меѓу двете групи, а провокаторите полека се повлекоа од местото на настанот.

Поврзани вести

Рахиќ: Затворениците ќе работата занаетчиски работи во „Шутка“ и ќе земаат плата

Viktor Jovanov

Еко Герила: ДУИ преку своите службеници врши притисок врз граѓанскиот сектор

Мицкоски: Зоран Заев е виновен затоа што беше премиер, обвинител и судија

Никола Поповски

МЗ: Центарот за јавно здравје Велес продолжува со нормална работа

Stefanija Kuzmanovska

МЗ: 393 новозаболени од корона и 4 починати

Влатко Зорба

Јавна расправа за прогласување на Осогово за заштитено подрачје