МАКЕДОНИЈА

Новиот бран на заразени во Свети Николе е поврзан со кластер од Штип, вели Филипче

Во Свети Николе имаме поголем бран на заразени, овој бран се поврзува со кластер од Штип, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, кој беше во посета на Здравствениот дом во Свети Николе.

„Во посета семе во Свети Николе каде имаме поголем бран на заразени. Во овој град бојот на заболени е околу 100 случаи, потеклото на бранот се поврзува со кластер од Штип. Најголемиот дел од заразените се од конфекцијата во градот“, изјави Филипче.

Поврзани вести

Царовска: Соработката помеѓу Владата, коморите и синдикатите е клучна во креирање на ефективни економски политики

Никола Поповски

Дирекцијата за заштита и спасување и МВР со дронови трагаат по исчезнато лице во околината на Тумбе кафе

Арифи: Иванов стори кривично дело со давање аболиции без правен основ (ВИДЕО)

Инцидент во Тетово

И општина Центар поднела кривична за катната на „Никофон“

ДПА предлага изборите да се одржат на 14 јуни