МАКЕДОНИЈА

НР Кина донираше медицинско-хигиенски материјали на МВР

Во рамки на повеќедецениската соработка со кинеската полиција, преку амбасадата на НР Кина во Скопје македонската полиција денеска доби донација со медицинско-хигиенски материјали наменети за заштита на вработени.

– Полицијата заедно со здравствените работници се на првата линија во справувањето со актуелната епидемиолошка состојба предизвикана од т.н. корона вирус “Ковид 19“.Овој денешен чин е уште еден показател за важноста и значението на поддршката и пред се солидарноста меѓу државите особено кога се во прашање закани кои што имаат не национални ами глобални импликации, и чии што последици моѓат да бидат стравини, доколку не се реагира соодветно, благовремено и бескомпромисно.Сакам во оваа прилика, во свое и во име на Министерството за внатрешни работи да им се заблагодарам на нашите пријатели од НР Кина за оваа хумана и за нас потребна донација со надеж дека и во периодот што претстои ке можеме да се потпреме едни на други во насока на глобално надминување на оваа пандемија, напиша на својот Фејсбук профил Наќе Чулев.

Поврзани вести

Граѓани го блокираа автопатот Тетово – Скопје поради зголемената цена на струјата

Заев: ВМРО-ДПМНЕ не треба да протестира после шестиот ден од новата влада

Никола Поповски

Зголемена излезноста на југоистокот до 15 часот

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Филипче покажа како изгледала претходно, а како сега новата операциона сала (ФОТО)

Проблеми пред стартот на учебната година: „Наместо половина час настава, ќе ни требаат 40 минути само за најава“

Никола Поповски