МАКЕДОНИЈА

Обука на тема „Улогата на укажувачите во борбата против корупцијата“.

Во организација на Транспаренси Интернешнл-Македонија и Државната комисија за спречување на корупција денеска во Скопје ќе се одржи обука на тема „Улогата на укажувачите во борбата против корупцијата“.

Обуката се организира во рамки на проектот „Зајакнување на укажувачите во Македонија”, финансиски  поддржана од грант на Balkan Trust for Democracy, проект на German Marshall Fund на САД и Амбасадата на Кралството Норвешка во Белград, а го спроведуваТранспаренси Интернешнл- Македонија.

Целта е да се подобри состојбата со заштитата на правата на укажувачите и промоција на нивната улога во борбата против корупцијата.

Поврзани вести

Видео: Димитриевски со емотивно сведоштво за последиците од коронавирусот во Куманово

Берта Китинска

Димитровска: Некој мора да сноси одговорност за „Јавна соба“, особено поради размерот на групата

Viktor Jovanov

Јовановски: Торбата „Луј Витон“ му ја вратив на Камчев

Влатко Зорба

Рекет продолжува со сведочењето на Ана Камчева

Александар Тодески

Расте бројот на заболени од Ковид 19 во Центар и Бутел

Предизборни партиски калкулации во пресрет на техничката влада