МАКЕДОНИЈА Хроника

Обвинение за скопјанецот фатен во акцијата со кокаин во Крушопек

Скопското Обвинителство поведе обвинение против едно лице во врска со случајот со кокаинот што беше откриен во пакети со банани.

Иако постапката се водеше против двајца, сепак кривичниот прогон бил запрен против еден од осомничените.

Станува збор за претходно оформен кривичен предмет во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за нелегална меѓународна трговија со наркотична дрога – кокаин, каде постапката се водеше против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори по член 215 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Откако кривичната постапка беше запрена против едниот осомничен, списите од овој предмет за вториот осомничен беа доставени на понатамошно надлежно постапување на Основното јавно обвинителство Скопје.

Со поднесеното обвинение, обвинетиот се товари дека на 19.02.2020 година во село Крушопек, општина Сарај неовластено заради продажба држел наркотична дрога – кокаин со тежина од 1001 грам. Дрогата била откриена при извршен претрес на товарно моторно возило, во пакетите со банани кои биле превезувани за правното лице – сопственост на обвинетиот. Кокаинот бил спакуван во едно пакување во правоаголна форма, со две полиетиленски безбојни обвивки на кои имало ознаки и втиснато лого – глава на јарец.

Поврзани вести

Во Тетово голем број граѓани се собраа на протест поради поскапување на електричната енергија

Шекеринска: Од ВМРО-ДПМНЕ може само да плукаат зошто ништо не сториле 11 години во Армијата и одбраната

Отстранети 167 непрописно паркирани возила од јавни површини во Скопје

Влатко Зорба

МЗ: Пет смртни случаи, 120 новозаболени од коронавирус

Берта Китинска

Град Скопје ги чисти езерцата во Градскиот парк (фото)

Никола Поповски

Заев кон Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ ги преспа сите важни прашања за иднината на државата