МАКЕДОНИЈА

Обвинителството ќе ја истражува смртта на жената од Струга која беше позитивна на коронавирус

Основното јавно обвинителство Охрид по информациите во јавноста, отвори предмет по допрен глас за смртта на лице од Струга, жена на возраст од 66 години на која и беше дијагностицирано присуство на вирусот КОВИД-19.

Според првичните информации, поради нагло влошената здравствена состојба кај сега починатата пациентка, матичниот лекар препорачал хоспитализација на Инфективното одделение во охридската болница. Но пациентката и покрај упатувањето, не е примена во болницата.

Обвинителството ќе преземе дејствија во насока на расчистување на причинско последичната поврзаност и за утврдување на фактите за евентуално постоење на кривична одговорност, велат оттаму.

Поврзани вести

Спасовски: Голема благодарност за помошта од ЕУ, заедно ќе го победиме коронавирусот

Влатко Зорба

Трамп го покажа Индексот за глобална здравствена безбедност: Северна Македонија „доволно подготвена“ за борба со епидемии

Никола Поповски

МТСП: Светска банка ја препозна социјалната реформа како позитивен пример во регионот

Ивана Рамаданова

Јавната расправа за „27 април“ продолжува на 2 јуни

Поднесени 77 кривични пријави за непочитување на мерките за коронавирусот

Режим никогаш повеќе, со граѓаните ќе ја завршиме борбата за правда

Кристина Денесовска