МАКЕДОНИЈА

Обвинителството со 500 пријави за лица кои не ги почитувале мерките

Јавното обвинителство поднело кривични пријави против повеќе од 500 лица за непочитување на мерките за спречување или сузбивање на болеста КОВИД-19.

Само во Скопје се пријавени 178 лица кои не ги почитувале пропишаните мерки.

Збирна информација за предмети во основните јавни обвинителства по член 205 или 206 од Кривичниот законик, како и по пријави за непочитување на мерки за спречување или сузбивање на КОВИД-19 се однесува на периодот од 17 март до 7 јули и секојдневно се ажурира.

Поврзани вести

Филипче: Од среда ги отвораме двата аеродроми

Ќе се кратат дополнителни непродуктивни расходи од Буџетот

Влатко Зорба

МЗ: Нови 168 случаи, починаа три лица од ковид во земјава

Берта Китинска

Избоден со нож при тепачка во Битола

Османи: Очекувам дека ќе постигнеме договор за избори на 5 јули, за да ги вратиме институциите

Потврдено: 78-годишниот велешанец кој што почина пред четири дена бил позитивен на коронавирусот