МАКЕДОНИЈА

Од коронавирус почина 22 годишен пациент во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Валандово-1, Виница-1.

Починати се шест лица, три пациенти од Скопје (64г., 22г. и 83г.), пациент од Куманово (72г.), пациент од Струга (48г.)и пациент од Охрид (75г.). Пет пациенти се починати во болнички услови, еден вонболнички.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.399, бројката на оздравени пациенти е 7.480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.402.

Поврзани вести

Лекарска комора: Доктори и здравствени работници да настапуваат во јавност со стручен пристап

Влатко Зорба

Димитров: Наше е да работиме со секој пратеник поединечно бидејќи немаме луксуз да пропуштаме историски шанси, но пред нас е една историска шанса

Никола Поповски

Јанчев делеше едукативни флаери за заштита од Ковид-19

Влатко Зорба

МПС реагира: Зошто се дискриминираат децата на вработените во МВР за ослободување на еден родител од работа

Филипче: На 16-годишна пациентка ѝ е извршена трансплантација на матични клетки од несроден донор

Безбедносен сертификат строго доверливо ќе добиваат само државјани на земји-членки на НАТО

Александар Тодески