МАКЕДОНИЈА

Од коронавирус почина кичевскиот муфтија Хаџи Мурат Ефенди Хусеини

Шеесет и осумгодишниот муфтија на кичевското муфтиство, Хаџи Мурат Ефенди Хусеини почина од Ковид-19.

– Тој целиот свој живот го посвети на исламот и организацијата на религиозниот живот во Кичево и низ целата територија на ИВЗ. Тој беше учител на исламот, мудар, претпазлив, паметен, праведен, дарежлив, близок до луѓето, солидарен во секој момент и ситуација. Тој почина кога сè уште ја имаше религиозната и интелектуалната моќ да придонесува уште во служба на верата, а денеска отиде на другиот свет. Останува на нас да се молиме на семоќниот Аллах да го помилуваме со својата бесконечна милост, истакна секретарот на Муфтиството во Кичево, Ќамил Рушити.

Погребот ќе се изврши денеска со посебен протокол во гробиштата на родното кичевско село Шутово.

Поврзани вести

Нов ден од предизборната кампања: Политичките партии на терен, „бомби“ на социјалните мрежи и медиуми

Заев за ВМРО-ДПМНЕ: Зошто го слават и пеат Тодор Александров, тој e предавникот на нашите војсководци

Како да се чувате себеси и другите од коронавирусот (ФОТО)

Во западните и јужните делови дожд, попладне врнежите ќе прекинат

Влатко Зорба

Филмскиот фестивал „Скопје Синема Сити“ му ја врачи награда за животно дело на американскиот композитор Филип Глас

Д-р Хасан: Топлото време не е гаранција дека вирусот ќе го снема