МАКЕДОНИЈА Хроника

Одбиени жалбите на Груевски, Јанкуловска и Поповски за случајот Тенк

Врховниот суд информираше дека се одбиени жалбите поднесени од страна на осудените во предметот Тенк, Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски и ја потврди правосилната пресуда за предметот донесена од страна на Апелацискиот суд.

Второстепениот суд претходно ја потврди 2 годишната затворска казна за екс премиерот Никола Груевски за набавка на луксузниот мерцедес, додека на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска казната и беше намалена од 6 на 4 години затвор. Апелација му ја намали затворската казна и на поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски од 6 ипол на 4 години.

Поврзани вести

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски се лицемери кои глумат загриженост, а се опасни по здравјето на граѓаните

Владата ќе го разреши Иванов од надзорниот одбор на МИА поради твитот за Захариева и Бакојани

Никола Поповски

Во последното деноноќие во Дебар нема новозаразени со Ковид-19

Поради неносење маска 617 казни

Влатко Зорба

Совети од СЗО како да се спречи ширењето на коронавирусот (видео)

Берта Китинска

Повеќе оздравени од новозаразени од Ковид-19

Александар Петровски