МАКЕДОНИЈА

Одложена расправата за ДУП-от, лица кои не биле од Трнодол провоцирале на јавната презентација

Jавната презентација на ДУП-от во Карпош за делот кај Трнодол е одложена откако настана тепачка помеѓу насобраните граѓани.

Луѓето тврдат дека имало лица кои не биле од Трнодол, односно 15 од Жданец и околу 50 лица од други места, кои биле провокатори.

Полицијата прави записник за физичката пресмета, откако сите граѓани беа изнесени надвор од салата.

Дел од граѓаните реагираа зошто полицијата не го обезбедувала местото, на што добија одговор дека полицијата нема задача да обезбедува мирни настани, каков што требаше да биде и овој.

Атмосферата беше тензична уште на почетокот на закажаното време за презентацијата, но ексалираше во салата не ги собра сите дојдени граѓани.

А.Т.

Поврзани вести

Надлежниот совет за настаните од 27 април за 4 ноември закажа седница

Maja_Serafimova

Исмаили: Сите мерки на ЈСП Скопје за превенција од Корона вирусот

Влатко Зорба

Камчева не се појави на рочиштето за „Рекет“

Влатко Зорба

СДСМ: Над 320.000 пензионери од јануари добиваат повисоки пензии за 700 денари

Филипче: Пулмолози одат во Дебар на помош, четворица од новозаразените се здравствени работници

Цако доби работа во Град Скопје

Берта Китинска