МАКЕДОНИЈА

Ордановски: Безразлика кој ќе дојде на власт, случаите на СЈО и „Рекет“ мора да се затворат

Имаме поголем проблем со интегритетот на дел од судството, со кадровскиот состав отколку со законите. Доколку правосудството сака да испорача правда тоа ќе го направи. Ако постои волја во судството, може да се решаваат брзо предметите. Гледате за случајот „Рекет“ колку брзо оди. Кога судството и обвинителството сакаат да испорачаат правда тоа мора да се направи. „Рекет“ отиде во супер брза постапка, вели новинарот Сашо Ордановски.

-Треба што побрзо, кој и да дојде на власт, да се затвораат случаите, и „Рекет“ и оние на СЈО. Преживеаме 10 години на една пресија, тоа не смее да се повтори, вели Ордановски.

Поврзани вести

Немаат коронавирус двајцата странци кои престојувале во скопскиот хотел

Влатко Зорба

Министерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ да подготви амандмани, Законот за ЈО е сè уште на маса

Александар Тодески

ФИТР со 99 отсто реализација на предвидените средства за поддршка на домашната економија

Никола Поповски

Со чартер лет од Лондон се враќаат македонски државјани од Обединетото Кралство

Берта Китинска

Османи: Со донесувањето на законот за ЈО ги зголемуваме шансите за влез во ЕУ

Никола Поповски

Филипче: Доколку има симптоми на Коронавирусот, пациентот не оди во установа, туку епидемиолог го посетува дома

Viktor Jovanov