МАКЕДОНИЈА Политика

Османи: Би сакале да продолжиме со СДСМ

„Влезен билет за преговори со нас се трите договори, затоа што ние така се поставивме во текот на кампањата, дека ДУИ е гарант на трите договори. Јас тоа го нарекувам чувар на трите договори“, рече Бујар Османи за „Топ тема“.

„Многу е важно да имаме гаранција деката таа партија со која ќе влеземе во разговори прво треба да ја реши таа дилема во однос на трите договори. После тоа ќе влеземе со амбицијата за нашиот кандидат за премиер Албанец, другите ќе влезат со нивните кандидати и после тоа ќе видиме како ќе се договориме согласно аргументите што ги имаме на маса“, изјави Османи.

Тој повтори дека би сакале да продолжат во коалиција со СДСМ, што го кажале и пред изборите.

Поврзани вести

Нема влез за Македонците во Германија: Забрана за патување во земјата до 31 август

ГАЛЕРИЈА: Официјално пуштен во употреба зелениот кров на ГТЦ

Влатко Зорба

Покрај падот на сајтот на ДИК и Тајм мк, вчера паднала и веб страната на МВР

Берта Китинска

Манчевски за ДУИ: Ја промашија темата на кампањата

Влатко Зорба

Германска донација за Управата за извршување на санкции

Османи: С. Македонија преку скринингот е во преговори со ЕУ уште од минатата година

Viktor Jovanov