МАКЕДОНИЈА

Овие три скопски општини имаат најголем број активни случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 од кои 51 се од Скопје.

Веќе неколку дена најголемата општина во Скопје, Аеродром бележи најголем број заразени со ковид.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

• Чаир – 62
• Гази Баба – 80
• Аеродром – 97
• Карпош – 83
• Центар – 91
• Кисела Вода – 69
• Ѓорче Петров – 47
• Бутел – 29
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 8
• Сарај – 12
• Арачиново – 5
• Илинден – 25
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 7
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-1.

Поврзани вести

УХМР: Облачно со сончеви периоди и јужен ветер

Ивана Рамаданова

Заев: Денес Мицотакис, Ципрас и Борисов признаваат дека има една Република Северна Македонија, во која живеат Македонци

Грција ги затвори границите, Црна Гора воведе карантин за Србите, Македонија уште се колеба

Берта Китинска

Европарламентот бара првата Меѓувладина конференција да се одржи до крајот на 2020

Филипче: Следната недела одлука дали ќе продолжи мерката за родителите ослободени од работа и за хронично болните

Берта Китинска

Бухова во самоизолација 14 дена, имала контакт со заразено лице

Влатко Зорба