Категорија : МАКЕДОНИЈА

ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Делегации положија цвеќиња на партизанските гробишта во Бутел и пред споменикот на ген. Михајло Апостолски (ФОТО)

Влатко Зорба
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите...
Политика

Што носи одлуката на Министерство за здравство за централизирана набавка на биолошки лекови?

Влатко Зорба
Неодамна Министерство за здравство донесе одлука за централизирана набавка на биолошки лекови, почнувајќи од Клиниката за радиотерапија и онкологија, Клиничките болници во Битола, Штип и...
МАКЕДОНИЈА

Влада: Закон за евидентирање на лицата „фантоми“

Ивана Рамаданова
На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата го утврди Предлог-законот за неевидентирани лица во матична книга на родени и ќе го предложи...
МАКЕДОНИЈА

Четворица Уставни судии се обидоа да ги спасат осомничените и обвинетите од случаите на СЈО

Уставните судии Јован Јосифовски, Елена Гошева, Осман Кадриу и Иникола Ивановски гласно застанаа зад иницијативата за испитување на уставноста за членот од Кривичниот законик за...
Политика

Бројот на административци намален од 165 на нешто под 140 илјади

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев во врска со огласите за вработување во државните институции денеска изјави дека секогаш при крајот на годината има примање и трансформирање на...
Политика

Царовска: Просечната пензија ќе биде 15.500 денари

Влатко Зорба
Од јануари 2020 година пензионерите ќе добијат покачени пензии за 700 денари. Со ова последно зголемување просечната пензија ќе изнесува ќе изнесува 15.500 денари. Покачувањето,...
МАКЕДОНИЈА

Владата со 50 милиони денари ќе ги поддржи печатените медиуми

Влатко Зорба
Владата на последната седница на предлог на министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, го донесе новиот текст на Програмата за поддршка за...
Политика

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

Влатко Зорба
Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на...
Политика

Објавен јавен оглас за прием на 125 професионални војници во Армијата

Влатко Зорба
Министерството за одбрана денеска објави јавен оглас за прием на нови 125 професионални војници на служба во Армијата на Република Северна Македонија. Рокот за пријавување...
МАКЕДОНИЈА

Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација на брзината

Ивана Рамаданова
Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација на брзината за 12-13 километри на час и секој возач можел да го користи кога сака. Ова...