Категорија : МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА

Уставните судии во обид за спас на екс функционери, обвинети во случаите на СЈО

Деветмината уставни судии наидоа на гласна критика од јавноста откако на две последователни седници донесоа контроверзни одлуки да разгледуваат Закони со кои од одговорност би...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Не дебатираме за одложување на изборите, но не ја исклучуваме таа опција

Можно е одлагање на предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 12 април, во зависност од тоа кога Шпанија ќе може да го...
МАКЕДОНИЈА

Казината и обложувалниците засега нема да се дислоцираат

Законот за игри на среќа, кој поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски најави дека ќе претрпи измени се уште останува ист, бидејќи се уште се разгледува...
МАКЕДОНИЈА

Шверцери: Во театарот бевме да прославиме јубилеј, не да рушиме, дивееме и вандализираме

Навивачката група „Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски за одлуката на Уставен: Изборна стапица за да се навраќаме на стари теми

Гледам дека станува актуелна темата со одлучувањето на Уставниот Суд, симтоматично преку ноќ, и на само неколку месеци пред изборите. По се изгледа самата тема...
Политика

И законот со кој се амнестираа пратениците за „Крвавиот четврток“ пред уставните судии

На дневен ред пред судиите во Уставниот суд во среда ќе се најде иницијативата за оцена на уставноста на Законот за амнестија кој се донесе...
Политика

Ивановски: Сериозно се поставува прашањето за опстојувањето на правна држава

Влатко Зорба
„Да се надеваме дека разумот на правдата, односно здравиот разум нема да запре пред портите на Уставниот суд. Во крајна линија да се надеваме дека...
МАКЕДОНИЈА

Кацарска: Не треба државата да си дозволи да имаме нечесни и корумпирани судии

Јас сум силен поддржувач на идејата да се спроведе процес на ветинг. Помеѓу судиите има и такви кои не заслужуваат да ја носат судиската тога,...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Во центарот на Скопје се одржа Марш за чист воздух

Ивана Рамаданова
“Правда пред профит”, “Сакаме да дишеме”, “Нема воздух, нема мир”…. Ова се дел од пораките на еколошките здруженија и на граѓаните преку кои апелираа да...
МАКЕДОНИЈА

Бучковски: Огорчен сум од Јанева, но срамота беше онака да се носи од Шутка во домашен притвор

Катица Јанева ја отепа желбата за правда. Гневот јас сега го разбирам. Во моменти на промена на власта, протестите на шарената револуција, се што се...