Категорија : МАКЕДОНИЈА

Политика

Заев: Ќе продолжиме да го јакнеме економскиот стандард на нашите граѓани

Влатко Зорба
„Докажавме дека луѓето што ја знаат маката на земјоделците и работникот, може да постигнат успеси. Еден од најголемите капитални проекти, изградбата на канализационен систем за...
Политика

Рот со поддршка за Димитров и коалицијата „Можеме“

Влатко Зорба
Германскиот министер за Европа, Михаил Рот преку видео обраќање упати силна поддршка до Никола Димитров, носител на листата на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во изборната...
Политика

Лукаревска: Навремениот и неселективен поврат на ДДВ кон компаниите исклучително важен за развојна економија

Влатко Зорба
Ние сме носители на напредок, развојна економија, просперитетна држава, рече носителката на изборната единица 2 Сања Лукаревска од коалицијата „Можеме”, која денеска оствари повеќе средби...
МАКЕДОНИЈА

Во Дебар шест новозаразени со Ковид-19, активни на болеста 57 лица

Влатко Зорба
Во последното деноноќие во Дебар нови дијагностицирани со КОВИД-19 се шест лица. Со ова во изминатите шест дена вкупно се дијагностицирани 19 лица. -Предупредив дека...
МАКЕДОНИЈА

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Влатко Зорба
Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1,...
МАКЕДОНИЈА Политика

Филипче од Охрид: Младиот медицински кадар е активно вклучен во креирањето на здравствените политики

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Охрид оствари средба со специјализантите и младите лекари  од Општата болница, Здравствениот дом Охрид, Специјализираната болница за превенција,...
МАКЕДОНИЈА Политика

Николоска: Нашата понуда е нова македонска развојна економија, заснована на нови технологии, одржливост и човечки капитал

Нашата понуда е нова македонска развојна економија, заснована на нови технологии, одржливост и човечки капитал. Модел што ги штити работните места на граѓаните, генерира повисоки...
МАКЕДОНИЈА

Општина Битола ќе изврши обесштетување на семејствата кои претрпеле голема штета од поројниот дожд

Локалните јавни претпријатија во Битола во соработка со граѓаните денеска ги санираат последиците од вчерашното невреме што го погоди овој град. Најпогодените локации во Битола...
МАКЕДОНИЈА Политика

Спасовски за „Политика“: Ќе ги оставиме и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се самообноват во опозиција

Ќе ги оставиме и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се самообноват во опозиција, на европска Северна Македонија ѝ е потребна одговорна опозиција. Ние продолжуваме по правиот...