Категорија : МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА Политика

ДОМ: Барањето на премиер по етнички клуч води кон поделеност во општеството

Никола Поповски
Партијата ДОМ излезе со соопштение за барањето на ДУИ за премиер по етнички клуч. Според нив, тоа е неприфатливо затоа што води кон поделеност на македонското...
МАКЕДОНИЈА

Македонците ќе можат да влезат во Србија само со негативен PCR тест

Никола Поповски
„Странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји ќе треба да има негативен PCR тест, не постар од 48 часа, одлучил српскиот Кризниот штаб. Одлуката...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев: Секој од нас мора со двојно поголем ангажман да се посвети на татковината

Никола Поповски
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев објави дека следува период за максимално да се посветиме на работа дома. „Секој од нас со двојно поголем ангажман и...
Култура

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат и во услови на пандемија

Влатко Зорба
„Струшки вечери на поезијата“ како еден од најстарите и најзначајните светски поетски фестивали ќе се одржи и оваа година, во вообичаениот термин, на крајот на...
МАКЕДОНИЈА

Богоевски тврди дека Левица има депозит од преку 30 000 евра во Еуростандард банка: Многу ми е криво што ќе му заглават парите на Димче

Никола Поповски
Поранешниот пратеник и граѓански активист, Павле Богоевски објави дека е извесно дека правното лице Политичка партија Левица има депозит поголем од 30.000ЕУР во Еуростандард Банка,...
МАКЕДОНИЈА Хроника

Загина 24-годишно момче во сообраќајка кај Пробиштип

Никола Поповски
Вчера во 19.10 часот било пријавено дека на локалниот пат Пробиштип-село Ратвици, на место викано „Леговец“, возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од...
МАКЕДОНИЈА

Хелсиншки комитет бара итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Никола Поповски
Хелсиншкиот комитет апелира надлежните итно да создадат услови за образование и на децата со попреченост кои во услови на пандемија се соочени со големи предизвици...
МАКЕДОНИЈА

Вкупно 123 домашни компании во финална фаза на Повикот за брзо прилагодување против КОВИД-19

Никола Поповски
Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од КОВИД-19 на Фондот за...