МАКЕДОНИЈА

Пановски: Доколку некој доктор се разболи, не влегува во евиденција

Епидемиологот Никола Пановски во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21, даде интересен коментар околу тоа доколку некој од докторите се разболи.

Тој соопшти дека доколку се случи некој доктор да се разболи, не влегува во евиденција.

„Според статистиката, 2019 година имавме 20 илјади случаи на грип, односно најмалку 60 до 70 илјади кои што дома го прележале. Ние докторите кога ќе се разболиме, никој не не евидентира, кога ќе се јавиме да кажеме дека сме се заразиле“, рече Пановски.

Поврзани вести

Филипче: Комисијата за заразни болести ќе го одреди одржувањето на изборите

Пендаровски: Трајковски ќе го паметиме по неговата клучна улога во процесот на склучувањето на Охридскиот рамковен договор

Берта Китинска

Галичка свадба не е масовен семеен настан, туку културна манифестација, реагираат од МЗГ

Пицула: Одбивањето на С. Македонија и Албанија е резултат на внатрешните случувања во Франција

Ласовска: Се анализира ситуацијата, ќе известиме навремено ако кандидираме нов министер за труд и социјала

Александар Тодески

Сугарески: 610 милиони евра се инвестираат во инфраструктурата во охридско-струшкиот регион