МАКЕДОНИЈА

Пациентот кому му беше пресадено срце заминува на домашно лекување

Денеска пациентот Иван, на кого му беше трансплантирано срце заминува од Клиниката за Државна кардиохирургија на домашно лекување, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

„Горд сум што испишавме историја во јавното здравство, во кардиохирургијата. Горд сум на моите колеги кои покажаа највисока стручност во својата хумана професија. Но, пред сѐ најдлабока почит за семејството на Емилија Динева за алтруизмот што го покажаа на дело. Покажавме дека знаеме и можеме. Продолжуваме максимално да се грижиме и понатаму за Иван и сите наши пациенти!“, вели тој.

Трансплантацијата на срцето ја работеа проф. д-р Сашко Јовев и академик Жан Митрев заедно со д-р Васил Папестиев, д-р Марјан Шокаровски, д-р Ванѓел Здравески, д-р Кјутим Џелили, д-р Тања Анѓушева, д-р Никола Христов, д-р Стефанија Хаџиевска, д-р Надица Мехмедовиќ, д-р Весна Миташова, д-р Јасмина Илиевска, д-р Марија Гераковска и д-р Димче Славевски од Аџибадем Систина.

Поврзани вести

Спасовски: Ако дојде до какво било отворање на рутата, бегалците може само да транзитираат

Влатко Зорба

Во „полициска акција“ приведено момче кое шета куче во Скопје (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Спасовски: Државата е осигурана, македонскиот јазик и идентитет признаени од светот

Ременски: Обвинението е неосновано и без докази, со политичка позадина

Продолжување на гласањето за два часа, предвидува протоколот за изборниот процес

Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ засадија над 7000 нови висококвалитетни садници

Ивана Рамаданова