МАКЕДОНИЈА

Пауновски: Купувањето маски преку Фејсбук е на сопствен ризик

Директорот на пазарниот инспекторат Стојко Пауновски рече дека инспекторите може да контролираат само правни субјекти со седиште, но не и физички лица преку социјални мрежи, одговарајќи на новинарско прашање дали ги контролираат продажбите на заштитни маски преку Фејсбук.

„За жал за продажбата преку Фејсбук не можеме ниту да реагираме, ниту да конторираме. Има физички лица кои продаваат маски, ракавици. Што значи, сите кои купуваат преку Фејсбук, купуваат на сопствен ризик“,рече Пауновски.

Поврзани вести

Продолжуваат препукувањата околу истекот на мандатот на судија поротник од судечкиот совет за случајот „ТНТ“

Милошоски: По оваа уставно-спорна логика Пендаровски можеше да им го додели мандатот и на Гаши и Морачанин

Никола Поповски

Денеска до 20 степени, од вечер дожд

Касами: На листите ќе бидат ставен најдобрите кандидат од партиите

Берта Китинска

Почина актерот Ванчо Крстевски

Влатко Зорба

Анѓушев: За побрз регионален развој потребна е целосна посветеност на евроинтеграциите

Влатко Зорба