МАКЕДОНИЈА

Пендаровски го свика Советот за безбедност поради Ковид-19

Загрижувачката состојба со коронавирусот денеска ќе биде тема на разговор и во Вилата Водно, каде претседателот Стево Пендровски го свика Советот за безбедност.

На седницата, како што соопшти кабинетот на претседателот, покрај редовните членови на Советот, на покана на претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува министерот за здравство Венко Филипче.

Корона-кризата и догодина ќе ја зголемува задолженоста
На деветтата седница на Советот за безбедност ќе се разговара за актуелната ситуација со пандемијата на Ковид-19 на територијата на Република Северна Македонија и мерките и активностите на надлежните институции.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјата од почетокот на епидемијата изнесува 28.697, бројката на оздравени пациенти е 19.771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7.963.

Поврзани вести

Филипче до музичарите: Нека протестираат пред инфективна, нека ги погледнат во очи оние кои се заразиле на нивните настапи

Берта Китинска

Најчевска: Мора да направиме систем каде ќе се негуваат добрите политики на одредена власт

Viktor Jovanov

Пандев и репрезентативците со голема донација за ГОБ „8 Септември“ и КИФБ Скопје

Влатко Зорба

Маричиќ: Добро е што се отвори дебатата за декриминализација на марихуаната

Извештаите од Судска медицина и психијатар на денешното рочиште за „Ласкарци”

Stefanija Kuzmanovska

Титаник: Пензионерка од МВР сведочеше како се издавале државјанства за лица од Косово за да гласаат

Влатко Зорба