МАКЕДОНИЈА

По утринските откажувања на летови, се нормализира авиосообраќајот

Поради појава на магла намалена видливост има на патниот правец Македонски Брод – Кичево од 30 до 50 метри, на патот Охрид – Струга од 40 до 50 метри и на планинскиот премин Ѓавато од 50 до 100 метри, соопшти во пладневниот извештај за состојбата на патиштата Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

По утринските откажувања на полетувањата и слетувањата на Меѓународниот аеродром Скопје кои беа попречени од густата магла, од претпладне, односно напладне, се реализираат планираните летови.

Како што информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, поради појава на магла и можност од појава на одрони. Тоа посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата.

Поврзани вести

Несторовска: Фалсификуван допис со моето име циркулира преку е-пошта, целта е да се вознемират граѓаните

Влатко Зорба

Во петок Ахмети и Бајрами ќе сведочат за „Монструм”, Османи уште не потврдил

Пет случаи во домови за стари лица во Скопје позитивни на Ковид 19

Кризен штаб од Куманово го бара од ДЗСИ записникот од вонредниот инспекциски надзор

Берта Китинска

Димитров: Шпанија го ратификуваше протоколот за НАТО со нула гласови против и покрај тешките услови

Не е планиран скрининг на матичните лекари, ќе има постапка против тие што не ги упатувале граѓаните на лекување