МАКЕДОНИЈА Хроника

Почина музичарот Васил Ангов, трета жртва на ковид во Гевгелија

По компликации предизвикани од коронавирус, синоќа во Гевгелија почина познатиот музичар, пејач Васил Ангов. Тој е трета жртва од Ковид-19 во Гевгелија.

Васил Ангов во 1995 година настапи на фестивалот „Макфест“ каде ја отпеа легендарната „Премногу ти верував“, по која и стана препознатлив Ангов зад себе остави неколку песни „Оди адио“, „Магични зборови“, „Твојот дневник“.

Ангов настапи на Скопскиот фестивал, а препознатлив беше и со неговите настапи во Гевгелија и беше омилен кај публиката заедно со неговиот син Димитар.

Неговиот син Андон, доцна синоќа на фејсбук ја објави веста за смртта на познатиот музичар.

Поврзани вести

Калајџиев: Партиите имаат одговорност затоа што ја донесоа корумпираната Катица

Viktor Jovanov

СДСМ: Граѓаните одбраа европски пат, економија и правда, следува Влада која ќе испорача

Две лица починати во сообраќајка на автопатот Неготино-Демир Капија

Viktor Jovanov

Нелоски: Заев ниту тогаш исполни, ниту сега ќе исполни

Бевме свесни дека бројот на заболени ќе се зголеми, рестриктивни мерки ги најавивме во септември, вели Филипче

Берта Китинска

Кичево наскоро добива монтажна болница за пациенти заболени со Ковид-19

Никола Поповски