МАКЕДОНИЈА

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност.

Во врска со пациентката која во неделата наутро почина во болница во Струга, а на која постморум и е земен брис, истиот е позитивен на Ковид-19, посочуваат до Министерството.

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата и тоа во Скопје – 7, Куманово – 7, Прилеп – 2, Тетово – 5, Струга – 2, Гевгелија – 1, Кочани – 1, со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 изнесува 354 лице.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во Скопје – 183, Куманово – 54
Дебар – 47, Штип – 15, Прилеп – 12, Тетово -13, Струга – 9, Велес – 6, Битола – 4, Охрид – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 1, Гевгелија – 2, Струмица- 1, Крива Паланка – 1, Кочани – 1.

Во изминатото деноноќие направени се 257 теста, од кои: преку Институтот за јавно здравје – 131, преку Ветеринарен факултет – 25, Биотек – 24, Клиниката „Жан Митрев“ – 2. Досега се направени вкупно 3.775 тестирања на Ковид-19, стои во соопштението.

Поврзани вести

За две години реализирани 30 проекти, вели Филипче

Никола Поповски

Шкријељ: Овозможуваме еднаков пристап на сите граѓани до социјалните права и услуги

Матичните лекари побараа поддршка: „Еден за сите сите за еден, НИКАКО поинаку!“ (ФОТО)

Со кризниот штаб ќе донесеме одлука за тоа дали на 24 мај ќе има карантин, изајви Спасовски

Jавен повик и пријава за online работа и достава на продукти на територија на Општина Карпош

Влатко Зорба

Општина Аеродром доделува субвенции за инвертер-клими

Влатко Зорба