МАКЕДОНИЈА

Починаа 14 лица од коронавирус, вкупно 897

За 24 часа регистрирани се 404 нови случаи на Ковид 19 во земјава.

Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26394, бројката на оздравени пациенти е 18430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7067.

Поврзани вести

Витановски: Подготвени сме да спроведеме избори онака како што ќе изгласаат пратениците

Александар Тодески

Венецијанска комисија препорача да се преиспита законот за јазиците

Шекеринска: Очекуваме во март мисијата на Северна Македонија да се пресели во седиштето на НАТО

Берта Китинска

МИОА: Со прекинот на програмите операторите го прекршија ЗЕК, претплатниците имаат право за надомест на штета

Stefanija Kuzmanovska

Совет на амбасадори: Услов за членство во ЕУ не треба да биде интерпретацијата на бугарските историчари за потеклото на македонската нација и јазик

Пендаровски: Скоро 30 години сме независна држава, а ниту еден политичар не е зад решетки

Александар Тодески