МАКЕДОНИЈА

Починаа 6 лица, нови 37 позитивни на коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 37 нови случаи на Ковид-19 од вкупно 484 тестирања.

Вкупнo ковид дијагностицирани во земјава има 15.127, оздравеа 12.486, починаа 623, а активни се 2.018. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6123, активни 591

• Куманово 1540, активни 248

• Дебар 261, активни 29

• Штип 1182, активни 96

• Прилеп 525, активни 142

• Тетово 1254, активни 125

• Струга 595, активни 64

• Велес 278, активни 20

• Битола 225, активни 40

• Охрид 360, активни 45

• Кавадарци 190, активни 47

• Гостивар 823, активни 134

• Гевгелија 73, активни 46 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 83, активни 31

• Крива Паланка 60, активни 19

• Радовиш 46, активни 7

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 160, активни 33

• Пробиштип 90, активни 15

• Демир Хисар 60, активни 2

• Македонски Брод 77, активни 10

• Пехчево 38, активни 28

• Берово 68, активни 41

• Валандово 9, активни 2

• Виница 82, активни 28

• Делчево 103, активни 77 (26 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 23, активни 7

• Свети Николе 301, активни 37

• Кичево 286, активни 45

• Ресен 147, активни 0

• Неготино 48, активни 8 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 484 теста се преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-0, Биотек-57, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Систина со ПЦР метода -146, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-27, Инфективна клиника-7, ГАК-12, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 55

• Гази Баба – 70

• Аеродром – 102

• Карпош – 65

• Центар – 58

• Кисела Вода – 70

• Ѓорче Петров – 35

• Бутел – 37

• Шуто Оризари – 24

• Студеничани – 16

• Сарај – 15

• Арачиново – 10

• Илинден – 11

• Сопиште – 6

• Чучер Сандево – 2

• Петровец – 5

• Зелениково – 2

• Странец – 6

• Нераспределен-2

Претходново деноноќие починати се 6 пациенти кои биле позитивни на вирусот. Пациенти од Скопје (73), Струга (79), Гостивар (55), Крива Паланка (63), Делчево (86) и од Кичево (74) се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира и 251 оздравен пациент.

Вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во Северна Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 15.127,  бројката на оздравени пациенти е 12.486, на починати е 623, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.018.

Направените 484 теста се преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-0,  Биотек-57, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Систина со PCR метода -146, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-27, Инфективна клиника-7, ГАК-12, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

Министерството за здравство информира и дека:

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 56, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани  се  2 деца и 1  мајка позитивни на ковид-19, 6 деца и 6 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 27 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Поврзани вести

Зекири: Наместо ветинг потребно е прочистување на судиите, резултатите јавно да се објават

Viktor Jovanov

Филипче: Ниту еден од лицата кои пристигнаа со хуманитарните летови не е позитивен на КОВИД-19

Османи со писмо до Ленарчиќ побара активирање на Европскиот механизам за цивилна заштита

Измени на Уредбата: Операторите да се пререгистрираат и да не прекинуваат со реемитување на програмите

Се затвораат границите на Грција со Северна Македонија и Албанија

Манчевски: Реформа на администрација се прави со дигитализација