МАКЕДОНИЈА

Починатата пациентка од Јегуновце, немала хронични заболувања

Дваесет и четиригодишната пациентка од Јегуновце, тетовско е најмладата пациентка досега која почина од коронавирусот.

Пациентката немала никакви хронични болести на Инфективна Клиника во Скопје била донесена на 28 јуни, а претходно се лекувала во Тетовската болница.

Денеска Починаа 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7975, бројката на оздравени пациенти е 4080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3519.

Поврзани вести

Координаторите договориле денеска да почне седницата за Законот за Јавно обвинителство

Александар Тодески

Мицкоски: Македонија во следните 4 години ќе биде горда и исправена

Лекарска комора: д-р Нешковски пожртвувано лекуваше пациенти од ковид-19, некоректни се постовите за него

Термална камера и за патниците од Доха

Stefanija Kuzmanovska

СДСМ: Влеговме во НАТО – можеме и во ЕУ!

Берта Китинска

Која: Нашите колеги од Варшава ќе останат посветени да го продолжат изборниот мониторинг во Северна Македонија