МАКЕДОНИЈА

Почнаа завршните зборови за „Рекет”, според одбраната, поротник е со изминат мандат

Во Кривичнот суд во Скопје, почнаа завршните зборови за предметот „Рекет“.

Пред да почне рочиштето, одбраната на обвинетиот Бојан Јовановски, реагираше дека член на судечкиот совет е со изминат мандат. Но, после кратка пауза судијката Васка Николовска-Масевска, достави доказ дека на наведениот судија поротник мандатот му започнал во јули 2018, а не како што тврдеше адвокатот Сашко Дуковски, дека мандатот му почнал од декември 2015

Првообвинет во овој случај е Бојан Јовановски – Боки 13, кој во обвинителниот акт се товари дека влијаел кај специјална обвинителка Катица Јанева, исто така обвинета во „Рекет“, за осомничениот во предметот „Империја” Јордан Камчев, да добие поблаги мерки во истражната постапка.

Меѓу обвинетите за овој предмет каде прв пат во историја на државата во обвинение е опфатен еден обвинител беше и Зоран Милевски – Кичеец, но уште на првото рочиште тој ја прифати вината и Кривичниот суд го осуди на три години затвор (неправосилна одлука).

Поврзани вести

Вечерва невреме со ветер и дожд, од утре посвежо

Утре започнува скринингот на вработените во прилепските градинки 

Штипскиот универзитет пример за онлајн-настава според „Мајкрософт“

Берта Китинска

Заев: Економските мерки ќе бидат на располагање идната недела

Казни за четири лица од Гостивар кои го прекршиле полицискиот час

Вкупно 76 заразени од коронавирус во земјава, регистрирани 6 нови случаи попладнево