МАКЕДОНИЈА

Почнува бербата на јаболката во Преспанско

Во Ресен викендов се одржува традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2020″. Официјално манифестацијата ќе ја отвори министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

Со манифестацијата, како што појаснува организаторот, општината Ресен, се означува почетокот на бербата на јаболката во Преспа со свечено откинување на првото јаболко на овошниот насад на Свислион Агроплод.

Поврзани вести

Георгиевски: СЈО свесно влезе во компромитирање на 20 дела

Viktor Jovanov

Социјалната економија е важен двигател на светската економија

Влатко Зорба

Филипче и Шекеринска: Во овој момент во Кичево нема невработен доктор на медицина

Заев денеска на средба со Мицотакис

Александар Петровски

Граѓаните нема да плаќаат за лекување ако се разболат од коронавирус при престој во Србија и Албанија, вели Филипче

Берта Китинска

Пресуда за предметот „Транспортер“