МАКЕДОНИЈА

Под влијание на влажен бран од Медитеранот, од утре до четврток дожд и ветер

Под влијание на влажен бран од Медитеранот, утре и во среда ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Пообилни врнежи на повеќе места ќе има утре во вечерните и ноќните часови, а во среда повеќе врнежи се очекуваат во источните делови. На места ќе наврнат над 30 л/м2 дожд.

Ќе дува повремено засилен југоисточен ветер (над 60 км/час), кој особено ќе биде изразен вдолж Повардарието, како и на повисоките места и на планините, соопшти УХМР.

Минималната температура ќе биде девет, а максималната ќе достигне 20 степени.

Поврзани вести

МАПА: Ресен, Берово и Свети Николе без ниту еден случај позитивен на Ковид 19

Депортиран македонски државјанин кој во Сирија се борел за ИСИС

Во Охрид гласале 41, во Струга 30 отсто од гласачите до 17 часот

Ковид 19 коси во Македонија: Регистриран е највисокиот црн биланс од почетокот на пандемијата

Владата закажа седница во 13:30 часот: Се очекува одлука за првомајскиот полициски час

Берта Китинска

Костадинов: Да не бев политичар ќе бев пилот (видео)

Никола Поповски