МАКЕДОНИЈА Скопје

Поднесени 5000 барања за субвенции за инвертери

Завршува јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, информира Град Скопје.

Од отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери досега се поднесени 5000 пријави. Во согласност со овие бројки, Градот информира дека е исполнета предвидената квота за субвенции, па барања од граѓаните за субвенции за инвертери повеќе нема да се примаат.

Според условите во повикот, на граѓаните ќе им бидат целосно надоместени трошоците за набавка на инвертер клима уред, но не повеќе од 62.000 денари во нето износ. На овој повик граѓаните аплицираа онлајн.

За граѓаните кои аплицирале за субвенции за инвертери и ги исполнуваат условите во тек е процесот на предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима уреди за затоплување.

– Во Буџетот на Град Скопје за 2020 година за оваа намена се предвидени 322 милиони и 400 илјади денари, обезбедни од Владата на Република Северна Македонија и со овие средства се очекува замена на некаде околу 5.000 печки со инвертери, односно околу 5.000 оџаци помалку во скопската котлина, се наведува во соопштението.

Поврзани вести

Угостителските објекти ќе бидат отворени во првите денови од следната недела

ВМРО-ДПМНЕ на протест: „Бислимовски да поднесе оставка“

Никола Поповски

Поранешниот премиер на Непал ќе одржи предавање на МБУ

Влатко Зорба

Мицкоски: Жителите на Иловица и Штука ќе одлучуваат што ќе се случи со рудниците

МЗ: 136 новозарзени со коронавирус, починаа 6 лица

Влатко Зорба

Ахмети: За легализација на марихуаната треба да се прашаат стручни комисии за проценка